Dnes si pripomíname Deň ústavy SR. Ústava to nie je len najvyšší zákon štátu, zákon všetkých zákonov. Je to predovšetkým základná dohoda nášho spoločenstva občanov o tom, ako chceme žiť, aké chceme mať inštitúcie a ako si chceme usporiadať naše práva a vzťahy. Je to ďaleko viac ako nejaký zákon. Ústava je étos nášho spoločenstva občanov formovaného do nášho štátu, Slovenskej republiky.
Preto by sme nemali dopustiť jej časté zmeny. O čom svedčia neustále účelové novelizácie ústavy, dokonca aj v skrátenom legislatívnom konaní? Nevedeli zakladatelia štátu, kto sme a v akej krajine chceme žiť? Alebo to hádam nevieme teraz? Aj naše, na svetové pomery veľmi mladé spoločenstvo, časom dozrieva. Zmenám ústavy sa teda nevyhneme. Ale mali by sme to robiť uvážlivo a po širokej diskusii. Je to predsa naša základná spoločenská dohoda a nie obchodná transakcia dočasných zástupcov ľudu.
My, zástupcovia spoločnej kandidátky č. 7 sa hlásime k našej ústave a budeme ju chrániť. Ani tá najlepšia ústava na svete však sama o sebe negarantuje lepšiu spoločnosť. Demokratická ústava garantuje rovnaké práva všetkým občanom. Bohužiaľ aj tým, ktorí ju môžu zneužiť a pomocou demokratických inštitútov a nástrojov sa dostať k moci a následne odstrániť samotnú demokraciu. Tú dosiahneme a obhájime len vtedy, ak všetci pochopíme étos obsiahnutý v našej ústave a budeme ju ctiť v bežnom živote.
Musíme tak robiť všetci, počnúc bežnými občanmi a končiac inštitúciami a najvyššími ústavnými činiteľmi. Avšak to nás nemusí ochrániť pred zlom, ktoré sa zakráda do našej krajiny a chce na to zneužiť nadchádzajúce voľby. Preto presadzujeme posilnenie občianskeho a demokratického charakteru v našej ústave. Demokracia sa musí vedieť aj bráni. Od roku 1948 čelíme najväčšej hrozbe odstránenia demokracie. Tá nepominie ani po 30.9. v prípade víťazstva demokratických síl.
Preto presadzujeme doplnenie ústavy SR o ustanovenie, ktoré trvale chráni ústavné zriadenie a garantuje jeho neodstrániteľnosť. Demokracia a právny štát v ústave majú byť chránené tzv. klauzulou večnosti. To znamená, že v ústave treba explicitne uviesť, že nie je možné ani formou ústavných zmien zmeniť systém reprezentatívnej demokracie a právneho štátu. Tie sú večné a nemeniteľné, ich zmena je neprípustná.
Pavel Macko