Zoskupenie č. 7

RIEŠME SKUTOČNÚ MIGRAČNÚ KRÍZU A NIE VOLEBNÉ PROBLÉMY STRÁN

tlacova-sprava-migracna-kriza

Zdieľať článok:

Predstavitelia spoločnej kandidátky č. 7 na tlačovej besede 5. septembra reagovali na hystériu viacerých politikov a predstavili návrh riešenia aktuálnej migračnej krízy.

Na úvod Jozef Rajtár zdôraznil, že predstavitelia spoločnej kandidátky č. 7 sú  presvedčení, že situácia je vážna, avšak treba ju riešiť odborne a zodpovedne a zabrániť fatálnym incidentom a vyvolávaniu paniky. 7-čka odmieta falošné hry Roberta Fica a Smeru, ktorí namiesto toho, aby využili svoje kontakty  a vplyv na vyriešenie problému a upokojenie situácie, uprednostňujú paniku, strach a anarchiu, len aby sa dostali k moci.

Rajtár poukázal na to, že na naše územie sa nekontrolovane a bez akejkoľvek registrácie dostávajú migranti zvnútra schengenského priestoru z Maďarska. Poukázal na to, že sa tak deje pár týždňov pred voľbami. „Tí ľudia sa predsa museli nejako dostať cez schengenskú hranici a následne ich musel niekto zámerne previezť až na naše územie. Vyzývame Roberta Fica, aby namiesto šírenia  paniky využil svoje kontakty na maďarské vedenie a zabezpečil, aby migranti boli riadne zachytení a zaevidovaní už na vonkajšej hranici“. dodal Rajtár.

Generál Macko následne predstavil návrh riešenia aktuálnej situácie.  Zdôraznil, že aktuálna migračná kríza nie je niečo úplne nové, ako sa to snaží prezentovať opozícia a populisti. Zažívame cyklickú sezónnu kulminácia migrácie. Opozícia na čele s Ficom a jeho koaličnými a ideovými spojencami sa z toho snažia urobiť urgentnú politickú tému. Macko uviedol, že to, že máme zvýšený pohyb migrantom cez naše územie a že sa ich počet s dočasným pobytom na Slovensku hromadí, je dôsledok toho, že nie sú dodržiavané pravidlá a dohovory.

Kandidátka č. 7 je jednoznačne za svet a vzťahy, ktoré sa riadia pravidlami. Platí to rovnako pre medzinárodné vzťahy a bezpečnosť ako pre migráciu a vrátane nej aj pre postavenie utečencov v zmysle medzinárodných dohovorov. Ak by sa tieto pravidlá dodržiavali, tak počet migrantov vrátane utečencov,  pre ktorých je Slovensko krajinou prvého kontaktu, je minimálny.

My svoj úsek vonkajšej hranice Európskej únie strážime a to isté očakávame od našich partnerov. Ak sa nám na vnútornú hranicu dostávajú tisíce migrantov, musíme sa primárne pozrieť na to, prečo sa to deje a prečo neboli identifikovaní už pred vstupom na naše územie.

Slovensko samo migračnú krízu nedokáže riešiť. My môžeme na národnej úrovni len riešiť jej dopady a minimalizovať bezpečnostné a iné riziká. 7-čka odporúča posilniť hliadkovanie polície  so zameraním na  udržiavanie verejného poriadku, zrýchliť administratívne procesy a posilniť ich kapacity, zabezpečiť dočasné útočiská s dôstojnými podmienkami a uplatňovať readmisné pravidlá

Sedmička odmieta nezmyselné opatrenia navrhované opozíciou, predovšetkým Smerom. „Nechceme zrušenie vnútornej hranice, armádu na hraniciach a ostnaté drôty, ako to chcú koaliční a ideoví partneri Roberta Fica Kotleba a Uhríka. Plot ani uzavretie hraníc nevyrieši problém, ale znemožní život našich občanov napr. v Rajke, Komárne a inde.

Riešenie je potrebné na úrovni EÚ a medzinárodnej úrovni. Problémy treba riešiť tam, kde vznikajú. Riešenie má 4 úrovne, alebo ochranné vrstvy. Sú nimi ochrana schengenských hraníc a vonkajších hraníc EÚ, je treba použiť aj FRONTEX. Ak má Maďarsko diery v plote, ktorý okázalo pomáhal budovať aj Robert Fico, radi mu pomôžeme s ich zaplátaním namiesto budovania ďalších plotov“zdôraznil Macko.

Strany 7-čky ďalej požadujú dôsledné dodržiavanie readmisných dohôd a pravidiel. To si vyžaduje aj rokovania, spoluprácu a finančno-materiálnu podporu pre najbližších susedov (Srbsko). Najmä pre utečencov z vojnových oblastí, treba sa zamerať na budovanie bezpečných útočísk v bezprostrednom okolí. EÚ musí byť spoločne pripravená na humanitárnu, civilnú, ekonomickú a v krajnom prípade aj priamu vojenskú intervenciu v ohnisku (zdroji) problému, ktorý spôsobuje migráciu.

Za spoločnú kanditátku č. 7

Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana

Jozef Rajtár a Pavel Macko

Viac článkov